تبلیغات
فناوری اطلاعات - IP valid & IP invalid
 
فناوری اطلاعات
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
شنبه 15 آبان 1389 :: نویسنده : یسرا شهراد

ip valid و آی پی invalid چیست ؟

شاید بهتر بود از ابتدا به جای اصطلاحات valid و invalid از public و private استفاده کنیم. یعنی فرقی بین Valid و Public وجود ندارد. مثل IP های اینترنتی که Valid و Unique (یکتا) هستند و بایستی بابت آنها پول پرداخت کنید. حالا یا پول را نقدا پرداخته اید و یا بابت دریافت پهنای باند Bandwidth از شما گرفته اند. برای اتصال به اینترنت حتما باید Valid IP داشته باشید . Ipهای معتبر (ولید) یا public در شبکه اینترنت route می شوند، یعنی از همه جا قابل دسترسی هستند.

IP
های Private یا خصوصی یا Invalid که در RFC1918 تعریف شده اند IP هایی هستند که در اینترنت کار نمی کنند و روی هاست ( host ) هم نمی توان آنها را set کرد. اینها معمولا برای استفاده در شبکه های داخلی تعریف شده اند.

رنج و محدود این آی پی ها عبارت است از:

10.0.0.0-10.255.255.255
172.16.0.0-172.31.255.255
192.168.0.0-192.168.255.255

پس بنابراین وقتی می خواهید یک وب سرور یا میل سرور ( mail server ) داشته باشید یعنی می خواهید بخشی از شبکه اینترنت شوید باید آی پی ولید یا همان پابلیک داشته باشید تا بتوانید آن را بر روی دامنه ( Domain ) سایت تان انتشار دهید تا کاربران بتوانند با سایت شما متصل شوند.

 

آدرس IP آی پی چیست؟

شناسایی هر كامپیوتری در یک شبكه (مثل شبکه جهانی اینترنت یا شبکه داخلی شرکتها و سازمانها) به وسیله آدرسی است كه آن را با نام IP یا (Internet Protocol ) می شناسیم . این آدرس مجموعه ای از اعداد است همانند یك شماره تلفن و برای هر كاربری منحصر بفرد است و در واقع اطلاعات مربوط به شخصی است كه بطور اتوماتیك در هنگام برقراری ارتباط یك كامپیوتر در شبكه به وسیله كامپیوتر دیگر در نظر گرفته می شود و آن را از دیگر سیستم ها قابل تفکیک و شناسایی می كند . از جمله هنگام بازدید از صفحات مختلف وب ، ارسال و دریافت پست الكترونیك ، استفاده از یك محیط Chat و یا ...

مقدار اطلاعات در دسترس درباره هر كاربری از طریق آدرس IP به نحوه ارتباط كاربران به اینترنت و دیگر اطلاعات در دسترس بستگی دارد . سازمانهای بزرگی كه مسیر یاب و زیر ساختار TCP/IP دارند می توانند بطور مستقیم پروانه های نشانی های IP را خریداری كنند و سازمانهای كوچكتر و یا ISP ها نیز پروانه مجموعه ها یا بلوكهایی از نشانی های IP را می خرند و آنها را بصورت استاتیك و یا دینامیك در اختیار كاربران و مشتریان خود قرار می دهند. بعدا بیشتر توضیح خواهم داد که نشانی های استاتیك تا هنگام تغییر ISP برای كاربران ثابت باقی می مانند ولی نشانی های دینامیك در هر بار برقراری ارتباط در اینترنت تغییر می كنند.

كامپیوتری كه به اینترنت متصل است باید از طریق زبان خاصی با دیگر سیستم ها مرتبط شود ، كه این زبان با عنوان Internet Protocol شناخته می شود یا به عبارت ساده تر IP. هر كامپیوتر یك آدرس منحصر به فرد دارد همانند یك شماره تلفن. كه در چهار شماره از بین اعداد 0 تا 255 قرار دارند . در واقع پهنای نشانی های IP سی و دو بیت است و در نتیجه تقریبا 2/4 میلیارد نشانی متمایز را با آن می توان مشخص كرد .
البته به دلیل روش نشانی دهی ناكارآمدی كه دارد محدودیتهایی در این تعداد وجود دارد .

هر كامپیوتر ، صرفنظر از اینكه آیا به عنوان یك وب سرور سایت كار می كند یا یك mail server و یا برای هر كار دیگری مورد استفاده قرار می گیرد ، یك آدرس IP دارد به طوریكه می تواند به سراسر اینترنت دسترسی پیدا كند. برقراری ارتباط از طریق ارسال تكه های اطلاعات با نام Packets صورت می گیرد كه شامل آدرس IP كامپیوتر مقصد نیز می باشد .

آدرس های IP بطور ذاتی هیچ ارزش مادی ندارند و در واقع این نام Domain است كه از ارزش مادی خاصی برخوردار است .
Domain Name System
یا در واقع همان DNS محلی است كه آدرس های IP به نامهای Domain تبدیل می شوند. هنگامی كه مثلا آدرس http://www.microrayaneh.com به وسیله كاربری در یك مرورگر وارد شود فرآیند مزبور آن نام را به آدرس http://www.microrayaneh.com تبدیل می كند و این روش كاربران را قادر به دسترسی به سایت مورد نظرشان می كند .

 

 

توضیح در مورد آدرس آی پی و ip static و ip valid

 

 

Static IP آی پی استاتیک چیست ؟

از اسمش پیداست. IP شما ثابت است و هیچ وقت تغییر نمی کند. معمولا هنگام خرید سرویس های گرانقیمت اینترنت به همراه Bandwidth داده می شود. Static IP را شخصا هم می توانید بخرید.

اگر آی پی به صورت استاتیک باشد هر وقت که کامپیوتر شما به شبکه وصل گردد همیشه دارای یک آی پی مشخص و ثابتی

خواهد بود. گفتم که برای خرید سرویس های اینترنتی گرانقیمت آی پی ثابت می توان همراه سرویس خرید.

 

 

Dynamic IP آی پی دینامیک یا پویا چیست؟

آی پی متغیر است. با هر بار اتصال به شبکه آی پی شما تغییر می کند. مثلا اگر با Dial up به شبکه اینترنت وصل شوید می بینید که در هر بار اتصال به اینترنت IP تغییر می کند. دلیلش هم ساده است. ISP که از آن سرویس اینترنت دارید یک تعداد محدودی IP دارد و لازم نیست برای هر User یک IP ثابت داشته باشد چون آن User همیشه به اینترنت متصل نیست و بنابراین وقتی اتصال خود را از اینترنت قطع می کند می تواند آن آی پی را به فرد دیگری بدهد. برای همین IP های خریداری شده را داخل یک IP Pool قرار می دهند تا در هر بار اتصال User ها ، بشود از آنها استفاده کرد.در شبکه داخلی شرکتها :

با توجه به اینکه در شرکتهای بزرگ که تعداد کلاینت ها بیشتر از اندازه ای است که بتوان به راحتی آدرس آنها را به خاطر سپرد و برنامه ریزی کرد از آدرس آی پی دینامیک استفاده می شود که سرور به صورت خودکار یک آدرس را به کامپیوتر کلاینت اختصاص می دهد و تمام مدیریت به عهده کامپیوتر سرور است و باعث راحتی کار می شود. برای استفاده از این قابلیت لازم است DHCP فعال باشد.
آی پی استاتیک باید به صورت دستی روی کلاینت ها تنطیم و set شود و بنابراین تعداد IPها باید با تعداد کلاینت ها برابر باشد. ولی در جاهایی که نیاز است IP و سایر تنظیمات بصورت اتوماتیک روی کلاینت ها ست شود و نیزتعداد IP ها نسبت به کلاینت ها کمتر است از سرویس DHCP استفاده می شود .

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یسرا شهراد
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :