تبلیغات
فناوری اطلاعات - خودپرداز
 
فناوری اطلاعات
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
شنبه 15 آبان 1389 :: نویسنده : یسرا شهراد

خودپرداز

خودپرداز که گاه زودپرداز، عابر بانک و آنی بانک هم نامیده شده دستگاهی الکترونیکی است که به مشتریاناین امکان را می‌دهد تا در هر زمان دلخواه به‌وسیلهٔ قراردادن کارت خاصی در دستگاه و وارد کردن یک گذرواژه از حساب خود پول دریافت کرده یا ترازحساب بانکی خود را وارسی کنند بدون اینکه نیاز به شمارشگر انسانی باشد. بسیاری از خودپردازها نیز به امکان واریز پول یا چک، جابجایی پول میان حساب‌های بانکی و حتی خرید تمبر را برای مشتریان فراهم می‌کنند. در ایران اغلب دستگاههای خود پرداز به شبکه شتاب متصل هستند. شبکه شتاب امکان برداشت و مشاهده موجودی را برای دارندگان کارتهای بانکهای عضو این شبکه از همه خودپردازها فراهم می‌آورد. در ایران می‌توان از طریق دستگاههای خودپرداز اقدام به پرداخت قبض‌های خدمات عمومی نظیر آب،برق و تلفن نمود.

تولیدکنندگان خودپرداز:

صفحه نمایش یک خودپرداز بانك ملت به هنگام خطای نرم‌افزاری

تولیدکنندگان جهانی مشهور این دستگاه عبارت‌اند از:

            ان سی آر ،دیبولد ، وینکور-نیکسدورف ،فوجیتسو ،هاتف ،راویس پرداز

نحوه کار خودپرداز

خودپرداز از قسمت های زیر تشکیل شده است که نحوه کار هر قسمت به اختصار توضیح داده می شود:     

:PCیک کامپیوتر مرکزی که وظیفه هماهنگی و کنترل قسمت های مختلف خودپرداز را بر عهده دارد.تفاوت زیادی با کامپیوترهای خانگی ندارد.

:DISPENSER یک دستگاه الکترومکانیکی است که همانند یک ربات وظیفه پرداخت پول به مشتری - براساس دستوری که از PC می گیرد- را بر عهده دارد.

DEPOSITOR :یک دستگاه الکترومکانیکی است که همانند یک ربات وظیفه دریافت پول از مشتری - براساس دستوری که از PC می گیرد- را بر عهده دارد.

RECEIPT PRINTER  :چاپگر رسید مشتری که وظیفه ارائه رسید به مشتری -بر اساس دستوری که از PC می گیرد- را برعهده دارد.

JOURNAL PRINTER  :چاپگر ژورنال که وظیفه ثبت وقایع، چاپ و نگهداری آن نزد خود برای استفاده کاربر بانک در موقع لزوم برعهده دارد. به عنوان مثال شماره کارت تمام مشتریانی که از خودپرداز استفاده کرده اند به همراه خدماتی که به آنها ارائه شده است این چاپگر ثبت می کند و درصورتی که مغایرتی برای مشتری یا بانک بوجود آید از طریق این مستندات قابل پیگیری است.

CARD READER :دستگاه کارت خوان که قابلیت خواندن کارت های مغناطیسی و هوشمند را دارد.کارت مشتری از طریق این دستگاه دریافت و محتویات آن خوانده شده و جهت بررسی های بعدی از قبیل موجودی حساب به SERVER مرکزی ارسال می گردد.

KEY PAD :صفحه کلیدی که مشتری جهت وارد کردن رمز عبور و دیگر انتخاب ها از آن استفاده می کند.

MONITOR  :نمایشگری که برای راهنمایی و کمک به مشتری برای انتخاب صحیح خدمات درخواستی استفاده می شود.

خودپرداز همانند یک کامپیوتر درشبکه عمل کرده که PC مرکزی آن از طریق لینک های زمینی و ماهواره ای به SERVER(یا HOST)اصلی متصل می شود. در ضمن در برخی کشورها از جمله ایران یک شبکه بین بانکی(در ایران به اسم شتاب) وجود دارد که SERVER اصلی بانکهای مختلف از این طریق به هم متصل می باشند تا مشتری یک بانک بتواند از خودپرداز بانکی دیگر استفاده کند. زمانی که مشتری کارت خود را وارد دستگاه می کند دستگاه کارت خوان محتویات آن را خوانده و به PC اصلی می فرستد.کامپیوتر مرکزی از مشتری رمز عبور را خواسته و پس از اینکه مشتری رمز عبور را وارد کرد کامپیوتر اصلی اطلاعات روی کارت و رمز عبور مشتری را جهت بررسی صحت از طریق لینک ارتباطی به SERVER اصلی می فرستد(در صورتی که کارت متعلق به بانکی دیگر باشد SERVER اطلاعات را به شبکه شتاب(بین بانکی) فرستاده و شتاب نیز براساس اطلاعات روی کارت آن را به SERVERبانک مربوطه می فرستد) سپس سرور اصلی شماره حساب و رمز عبور مشتری را بررسی کرده و صحت (یا عدم صحت)آن را به PC خودپرداز می فرستد، PC خودپرداز در صورت دریافت تائیدیه از سرور اصلی از مشتری می خواهد تقاضای خود را(از قبیل دریافت پول، رسید، انتقال وجه و ...)وارد کند سپس PC خودپرداز تقاضای مشتری را به سرور اصلی می فرستد در صورتی که مشتری تقاضای دریافت وجه کرده باشد سرور اصلی موجودی حساب مشتری را چک کرده در صورتی که مجاز به برداشت وجه مورد نظر باشد سرور اصلی اجازه ارائه پول به مشتری را به PC خودپرداز می دهد، PC خودپرداز نیز موجودی صندوق خود را بررسی کرده در صورتی که به اندازه درخواست مشتری پول داشته باشد دستور پرداخت وجه به مشتری را به DISPENSER(پرداخت کننده) می دهد، DISPENSER نیز پس از شروع عملیات پرداخت پول به مشتری، صحت انجام عملیات فوق را به PC اصلی می فرستد، PC نیز صحت انجام عملیات فوق را به SERVER اصلی می فرستد تا سرور نیز عملیاتهایی از قبیل کسرکردن وجه دریافتی از حساب مشتری را نیز انجام دهد(به علت سرعت بالای عملیات فوق قبل از اینکه مشتری وجه را دریافت کند از حسابش کم می شود به همین دلیل اگر در بین راه برای پرداخت کننده مشکلی پیش بیاید از حساب مشتری کسر شده بدون اینکه پرداخت شده باشد)لازم به ذکر است که پروتکل ارتباطی بین خودپرداز و سرور اصلی پیش بینی هر نوع اتفاقی برای اطلاعات را کرده است و برای هر مشکلی راه کاری نیز اندیشیده است.پس از اینکه سرور وجه را از حساب مشتری کم کرد، PC خودپرداز دستور ارائه کارت و رسید به مشتری را می دهد و وقایع اتفاقی را نیز بر روی چاپگر ژورنال(JOURNAL PRINTER) چاپ می کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یسرا شهراد
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :