تبلیغات
فناوری اطلاعات - NAT
 
فناوری اطلاعات
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
چهارشنبه 10 آذر 1389 :: نویسنده : یسرا شهراد

 

 چیست؟NAT

همانطور که می دانید در شبکه های بزرگ از IP Address نامعتبر (Invalid) در اینترنت بهره گرفته می شود تا بتوانند طیف وسیعی از رایانه ها و یا دیگر نودهای (Node) شبکه را با کمترین هزینه به هم متصل کنند ولی این مساله در جای دیگر مشکل آفرین شده بود و این نودها (Node)نمی توانستند در Internet حضور خود را اثبات کنند چرا که IP آنها در شبکه جهانی اعتباری نداشت و اگر مدیران شبکه می خواستند 10 رایانه را به شبکه جهانی متصل کنند می بایست 10 آدرس معتبر را خریداری می کردند و به این 10 نود اختصاص می دادند.

حالا تصور کنید کل سازمانهای جهان قصد داشته باشند برای کاربران خود IP معتبر خریداری کنند آیا چنین چیزی با در نظر گرفتن محدود بودن تعداد IP Address ها ، هزینه بالای خریداری و یا حتی اجاره یک آدرس و حجم زیاد کاربران امکانپذیر
می باشد؟

همینجا بود كه معجزه NAT ظهور کرد و این مشکل را تا حدودی بهبود داد. همانطور که اشاره شد NAT سرویسی است که بر روی یکی از Router های مرزی شبکه فعال می شود و IP نامعتبر (Invalid) کاربران داخلی شبکه را که قصد استفاده از شبکه جهانی را دارند به آدرس معتبر در شبکه اینترنت تبدیل می کند و بسته هائی که از طرف شبکه اینترنت به سمت شبکه داخلی حرکت می کنند را بصورت IP نامعتبر (Invalid) در شبکه اینترنت و معتبر در شبکه داخلی تبدیل می کند. برای مثال وقتی یک رایانه  با آدرس 10.111.10.192قصد اتصال به وب سایت Yahoo را دارد ، اطلاعات درخواست این رایانه به مسیریاب مرزی منتقل می شود تا در اختیار وب سرور Yahoo قرار گیرد ولی از آنجا که این آدرس فقط تا همین Router قابلیت پیشروی دارد در همین Router توسط سرویس و یا تابع NAT به یک آدرس معتبر که قبلا توسط شرکت خریداری شده تبدیل می شود و از اینجا تا سرور Yahoo را با این آدرس جدید طی می کند و طبق معمول سرور Yahoo هم جواب این Packet اطلاعات را به همین آدرس برگشت می دهد تا به Router مرزی شبکه ما برسد.

مسیریاب مرزی پس از دریافت متوجه می شود که این آدرسی که Packet اطلاعات برای آن ارسال شده در شبکه محلی آن وجود ندارد، پس نگاهی به جدول ترجمه IP می اندازد و متوجه می شود که این آدرس را خودش به رایانه  10.111. 10.192 اختصاص داده و در نتیجه Packet اطلاعات دریافتی را به آدرس 10.111. 10.192 ارسال می کند.

بطور کلی سرویس NAT   بر روی Router مرزی كه Packetهای اطلاعاتی که قصد ورود و خروج به شبکه محلی را دارند اجرا می شود و این ترجمه را دائماً انجام می دهد البته باید توجه داشت که این سرویس به هریک از رایانه های شبکه که قصد رد شدن از این مرز را داشته باشند یک آدرس معتبر اختصاص می دهد و به عبارتی دیگر شبکه ای که روی آن سرویس NAT اجرا شده تنها به تعداد IP معتبر خریداری شده کاربران می توانند بصورت همزمان از شبکه اینترنت استفاده کنند به این صورت كه به محض اتمام کار یک کاربر در خارج از مرز شبکه داخلی، همان IP به اولین کاربر درخواست کننده بعدی اختصاص داده می شود.

Internal Address

External Address

10.0.0.1

14.1.23.1

10.0.0.2

14.1.23.2

10.0.0.3

14.1.23.3

10.0.0.4

14.1.23.4

 

سرویس NAT جدولی با دو ستون و به تعداد ردیف معادل IP های معتبر خریداری شده را در خود دارد که به محض درخواست کاربران شبکه برای خروج ، IP نامعتبر (Invalid) داخلی را در مقابل IP معتبر ثبت می کند و در هنگامی که جواب این Packet از مقصد بر می گردد با نگاهی به این جدول می فهمد که اطلاعات برای کدام رایانه در شبکه خودش ارسال شده است و هنگامی كه Packet وارد شبکه داخلی شد این IP نامعتبر (Invalid) از جدول پاک می شود و NAT آماده ارائه سرویس به درخواست کننده بعدی می شود همانطور که مشخص است NAT تنها به تعداد ردیف جدول خود می تواند بصورت همزمان ارائه سرویس کند و این بزرگترین ضعف NAT بشمار می رفت.

در ضمن قابل ذکر است که تعریف این جداول در Router به دو صورت استاتیک و داینامیک صورت می گیرد .که نحوه تنظیم آن برعهده مدیر شبکه می باشد و با Config کردن Router آن را مشخص می کند. در روش استاتیک بطور مشخص تعیین می شود که بر فرض برای همیشه آدرس نامعتبر (Invalid) 192 . 10 . 111. 10 برای خروج از مرز شبکه داخلی باید به 101 . 100. 100. 100 تبدیل شود ولی در روش داینامیک این انتخاب برعهده خود NAT گذاشته می شود اولین IP معتبر ممکن را به رایانه  درخواست کننده اختصاص می دهد.

یکی از معایب که گاهی متخصصات شبکه آن را بر NAT وارد می دانند مخفی نگه داشتن IP  داخلی یک سازمان در ارتباط با شبکه اینترنت می باشد , شما تصور کنید که اگر بتوانید با یک IP نامعتبر (Invalid) داخلی به یک سرویس دهنده در شبکه اینترنت اتصالی غیر مجاز برقرار کنید ، آیا شناسائی می شوید؟ شاید به جرات بتوان گفت که اگر NAT بصورت داینامیک تنظیم شده باشد و از نقل و انتقالات شبکه Log گرفته نشود شما هرگز شناسائی نخواهید شد و مسئولیت این حرکت غیرقانونی به دوش مدیران و مسئولان شبكه مذبور خواهد بود. همین مسئله باعث شده که گاهی شبکه های داخلی شركتها و سازمانها بعنوان پناهگاه هکرها مورد استفاده قرار گیرند.

از دیگر قابلیتهای NAT اتصال دو شبكه محل (LAN)  با IP Address های مشابه میباشد كه NAT با ترجمه این آدرسهای مشابه از بروز خطا جلوگیری می نماید.

توسعه NAT به PAT

از آنجا که بدون شک NAT در اتصال شبکه های بزرگ به اینترنت با مشکل ترافیک برخورد می كرد تصمیم گرفتند ستونی جدید به جدول ترجمه در Router اضافه کنند تا نام درگاه (port) مورد استفاده را در آن ثبت کنند به این طریق می توانستند با ترجمه همزمان IP و Port تعداد بیشتری رایانه  را برای اتصال به شبکه اینترنت پیشتیبانی نمایند.

برای مثال 4 رایانه با 4 درگاه (port) متفاوت می توانند فقط با اشغال یک IP معتبر بطور همزمان سرویس بگیرند به این تکنولوژی PAT ( Port   Address  Translation) ویا سربار گذاری NAT گفته می شود.

Internal Address

External Address

10.0.0.1

14.1.23.5:62450

10.0.0.2

14.1.23.5:62451

10.0.0.3

14.1.23.5:62452

10.0.0.4

14.1.23.5:62453

 

یکی دیگر از مزایای NAT ویا PAT امنیتی است که این سرویس برای رایانه های داخل شبکه فراهم می آورد ، قطعاً شما از خارج شبکه نمی توانید بدون صدور مجوز از رایانه داخلی به آن دسترسی داشته باشید چرا که IP آن در اینترنت غیر معتبر است. آیا شما می توانید از منزل با اتصال به اینترنت، رایانه محل کار خود را با آدرس 10.111.10.92 Ping کنید ؟ مسلماً نه.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یسرا شهراد
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :