تبلیغات
فناوری اطلاعات - اینترنت
 
فناوری اطلاعات
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
چهارشنبه 10 آذر 1389 :: نویسنده : یسرا شهراد

اینترنت

اینترنت یك سیستم عظیم و جهانی متشكل از انسان،  اطلاعات و رایانه است. شروع این شبكه عظیم به سابقه پروژه ای به نام ARPANET برمی گردد. هدف این پروژه اتصال چند رایانه با فاصله زیاد از یكدیگر بمنظور تبادل اطلاعات نظامی و دولتی در آمریكا بوده است. كلمه اینترنت از InterNet Working گرفته شده است. شبكه اینترنت شبیه شبكه پستی یا تلفن است. از شبكه های كوچكتر و محلی تشكیل شده و با اتصال آنها به هم، یك شبكه عظیم جهانی ایجاد می شود و این شبكه وسیله ای برای انتقال و تبادل اطلاعات است.

كاربردهای اینترنت:

اینترنت كاربردهای فراوانی دارد كه مهمترین آنها عبارتند از:

● پست الكترونیك معروف به Email

● عضویت در گروههای بین المللی تخصصی و خبری معروف به Lists Mailing و Usenet

● جستجوی منابع علمی و آموزشی، كاتالوگ، كتاب و مجلات، خدمات و امثال آن از طریق برنامه های ویژه، جستجو معروف به Search engines

● شركت در جلسات گفتگوی زنده، سمینارها و كلاسهای آموزشی از طریق اینترنت

● انواع تبلیغات برای اهداف تجاری، علمی، تولید و فروش و هرآنچه نیاز به تبلیغ داشته باشد.

● دسترسی به آخرین اخبار روز جهان و وضعیت آب و هوا

● انجام معاملات تجاری و انواع خرید و فروش از طریق اینترنت

● كار با دیگر رایانه ها و دسترسی به منابع موجود در آنها، بدون توجه به فاصله معروف به Telnet

 

 

انواع شبكه:

شبكه محلی LAN : این نوع شبكه شبكه محلی نامیده می شود. نرخ بالای ارسال اطلاعات در این شبكه ها كه ویژگیهای فراوانی برای این شبكه به دنبال داشته است. قدمت این شبكه ها به سال 1966 برمی گردد.

شبكه هـای محــلی در محــیطهای نسبتاً كوچك قابل راه اندازی می باشد. در چنین شبكه هایی می توان با هزینه پایین تری همان كارایی سیستمهای بزرگ و متوسط را بدست آورد.

در یك جمله می توان گفت شبكه های محلی به شبكه هایی اطلاق می شود كه كامپیوترهای موجود در آن از طریق یك واسط مخابراتی نظیر كابل در یك محدوده جغرافیایی محدود تحت یك پروتكل به همدیگر وصل شده باشد. به عبارت دیگر شبكه كامپیوتری محلی عبارتست از مجموعه ای از كامپیوترهای مستقل و دستگاههای جانبی كه برای بالا بردن راندمان، انتقال اطلاعات بین كاربران و استفاده از منابع مشترك مانند چاپگرها، دیسكهای سخت، مودم، فاكس مودم، بانكهای اطلاعاتی، برنامه ها و… به یكدیگر متصل می شوند.

شبكه شهری MAN  : شبكه شهری MAN  از شبكه محلی بزرگتر بوده و اتكنولوژی مشابهی استفاده می كند. ممكن است تعــدادی از دفــاتر یــك یا یك شهر را تحت پوشش قرار دهد و می تواند اختصاصی یا عمومی باشد.

شبكه شهری می تواند داده ها و صوت را پشتیبانی كند. حتی می تواند به شبكه تلویزیون كابلی محلی نیز وصل شود. شبكه شهری فقط یك یا دو كابل دارد و فاقد اجزا Switching می باشد.

اجزا Switching قادرند بسته (Packet) را از مسیرهای مختلف به مقصد برساند.

شبكه جهانی WAN :

شبكه كسترده WAN ناحیه جغرافیایی وسیعی را دربرمی گیرد. (كشور یا قاره) این شبكه كامپیوترهای متعددی برای اجرای برنامه های كاربر دارد. این ماشین ها را میزبان می گویند. میزبانها با زیر شبكه ارتباطی یا بطور اختصار، زیرشبكه، به یكدیگر متصل شده اند. كار زیرشبكه محل پیام از یك میزبان به میزبان دیگر است. در اغلب شبكه های گسترده، كابلها یا خطوط تلفن متعددی وجود دارد كه هر كدام دو تا از مسیریابها را به هم وصل می كند. زمانی كه چند شبكه محلی را به یكدیگر متصل می كنیم احتیاج به یك خط ارتباطی بین دو شبكه داریم.

اینترنت از نوع شبكه جهانی WAN است. برای آشنایی بیشتر با اینترنت قبل از هر چیز با چند تعریف مهم باید آشنا شویم.

Clients & Server

در اینترنت دو نوع برنامه های رایانه ای وجود دارد:

Server : آنهایی كه منابع را ارائه می كنند و حاوی اطلاعاتند.

Clients : برنامه هایی هستند كه برای دسترسی به منابع استفاده می شوند و می توانند به اطلاعات Servers دسترسی پیدا كنند.

TCP / IP

برای اینكه رایانه های مختلف بتوانند با هم كار كنند. برنامه نویسها برنامه هایشان را با استفاده از یك پروتكل استاندارد می نویسند. پروتكل مجموعه ای از قواعد فنی است. TCP/TP یك نام عمومی برای ارتباط بیش از 100 نوع پروتكل مورد استفاده در ارتباطات رایانه ها و شبكه هاست. نام TCP / TP از دو عبارت (TCP (transmission control protocol و (IP (Internet protocol تشكیل می شود. پروتكل IP داده های یك نقطه به نقطه دیگر منتقل می كند. TCP سخت انتقال داده ها را كنترل می كند. شبكه اینترنت از هزاران شبكه و میلیونها رایانه متصل به هم تشكیل شده كه TCP / TP شبیه یك چسب همه را به یكدیگر مرتبط نگه می دارد.

وسایل مورد نیاز برای اتصال به اینترنت:

● یك رایانه با سرعت و امكانات مناسب، برنامه های اجرایی از نوع Client برای كار با هریك از خدمات اینترنت و اتصال به شبكه از ضروریات كار است.

● استفاده از یك رایانه پنتیوم و نصب ویندوز 98 یا بالاتر روی آن و نرم افزارهای لازم  در Windows 98 به بالا ارائه شده است.

● یك دستگاه مودم برای ارتباط تلفنی با یك نقطه از اینترنت مودم دو نوع است. مودم داخلی، به صورت كارت و خارجی به صورت یك دستگاه مستقل كه به رایانه متصل می شود.

● یك خط تلفن برای برقراری ارتباط با اینترنت

 

تنظیم رایانه برای ارتباط با اینترنت :

پس از عقد قرارداد با یكی از شركتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت و یا گرفتن اشتراك از آنها مطابق روش زیر در رایانه خود عمل كنید:

این اطلاعات به دو گروه تقسیم می شود:

تنظیم ارتباط تلفنی با مركز ارائه دهنده خدمات اینترنت:

1-My computer را باز كنید و سپس گزینه Dialup NET working را كلیك كنید.

2-NEW connection Make را كلیك كنید.

3-یك نام دلخواه برای ارتباط با شركت ارائه دهنده اینترنت وارد كنید و كلید Next را بزنید.

4-شماره تلفن شركت طرف پیمان را وارد كنید و سپس كد كشور و شهر را وارد كنید.

5-كار در این مرحله به اتمام رسیده و دكمه Finish را بزنید. می توانید یك آیكون میان بر از آن روی Desk top قرار دهید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یسرا شهراد
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :